Čo je to dlhopis?
Autor: Martin Buchta

Ahojte, v dnešnom článku sa zameriame na to, čo to vlastne dlhopis je. Väčšina investorov, ktorých poznám, sa fokusujú prevažne na akciový trh, nakoľko nemajú žiadne skúsenosti s týmto typom investícií.
Dlhopis je cenný papier vyjadrujúci záväzok medzi emitentom (dlžníkom) a veriteľom (investorom). V jednoduchosti sa jedná o pôžičku medzi týmito dvomi stranami. Dlhopis predstavuje pôžičku vládam, firmám, regionálnym celkom či mestám. Investor kupuje za svoje finančné prostriedky dlhopis vydaný dlžníkom. Cieľom emitenta (dlžníka) je získanie kapitálu formou pôžičky na rozvoj svojej činnosti.
Emitent, teda dlžník tak vopred určených intervaloch vypláca veriteľovi úrok a zároveň ku stanovenému dátumu splatnosti aj dopredu stanovenú čiastku.
Uveďme si príklad:
Ministerstvo financií SR si rozhodne požičať. Vystupuje teda ako emitent. Preto sa rozhodne, že vydá (emituje) dlhopisy. Ja ako investor nakúpim tieto dlhopisy, a tak Ministerstvo financií SR získa finančné prostriedky na financovanie svojich záujmov.
Ak napríklad nakúpim dlhopisy v hodnote 100 000 eur a kupónová sadzba bude napríklad 3% ročne, tak ja ako investor obdržím od štátu v rámci kupónových sadzieb 3 000 eur ročne.
Na rozdiel od akcií nákupom dlhopisov získavam presne stanovenú sumu na vyplatenie počas držania daného aktíva a presne viem, koľko na danej investícií zarobím.
Možné riziká nákupu dlhopisu?
Kreditné riziko- neschopnosť emitenta (dlžníka) vyplácať úroky a istinu.
Úrokové riziko- s rastúcimi úrokovými sadzbami centrálnych bánk má cena dlhopisu tendenciu klesať. Ak úroky klesajú, naopak ceny dlhopisov rastú.
Menové riziko- riziko nárastu/poklesu hodnoty investície v dôsledku pohybu menových kurzov, ak je dlhopis emitovaný v inej mene ako napríklad euro.
Na záver je dôležité poznamenať, že dlhopisy sú veľmi obľúbené u investorov pre ich relatívne predvídateľný výnos, obvykle nižšiu kolísavosť ceny v porovnaní s akciami a dlhopis sa dá rýchlo predať, ak je obchodovaný na burze cenných papierov.