Zoznámte sa s najznámejším fondom na svete S&P 500

09.03.2023

Autor: Martin Buchta

pexels.com
pexels.com

Každý, kto sa zaujíma o akciový trh, už určite počul o akciovom indexe S&P 500. V tomto článku sa pozrieme na základné informácie, históriu a konkrétne spoločnosti, ktoré sa nachádzajú v tomto indexe.

S&P 500, celým názvom The Standard and Poor's index, predstavuje jeden z najpopulárnejších akciových indexov súčasnosti. Index sleduje a meria hodnotu akcií 500 najväčších spoločností podľa trhovej kapitalizácie.

Hoci sa index zväčša týka akcií amerických spoločností, neplatí to vo všeobecnosti. Vo všetkých prípadoch však S&P 500 sleduje akcie, ktoré sú kótované na amerických burzách. Môže však ísť aj o spoločnosti z iných kútov sveta, ktoré sa obchodujú v USA.

Akciový index predstavuje ukazovateľ vývoja hodnoty akcií daného trhu. Tým pomáha investorom lepšie sledovať ako súčasný stav, tak aj dlhodobý vývoj konkrétneho trhu.


Zrkadlo ekonomiky

Pre väčšinu investorov je tento fond ukazovateľom pre globálnu a lokálnu ekonomiku. Práve preto značná časť investorov považuje index S&P 500 za najspoľahlivejší ukazovateľ stavu amerického, ale vďaka zaradeniu zahraničných firiem a sile amerického trhu, z časti aj celosvetového akciového trhu.


História indexu

Vznik S&P 500 datujeme k 5. marcu 1957. Jeho história ale siaha ďalej do minulosti. Prvou dôležitou udalosťou bolo založenie vydavateľstva Poor's Publishing, za ktorým stál Henry Varnum Poor. Toto vydavateľstvo následne vydávalo návody pre investorov k oblasti železničného priemyslu.

Nadväzujúcou udalosťou bol vznik prvého akciového indexu v roku 1923. Ten vytvorila analytická spoločnosť Standard Statistics Company. Tento index vtedy čítal akcie 233 amerických spoločností. S tým už sa presúvame k prvým zmienkam o Standard & Poor's. Tento názov totiž niesla spoločnosť, ktorá vznikla v roku 1941 fúziou Poor's Publishing a Standard Statistics Company. V marci roku 1957 bol rozšírený pôvodný akciový index na 500 spoločností a bol premenovaný na S&P 500 Stock Composite Index. Zaujímavosťou je, že autori indexu jeho vývoj dopočítali spätne až do roku 1789.


Rok 1976

Do roku 1976 bol však tento index skôr informatívneho charakteru. To sa zmenilo ponukou investície do prvého podielového fondu, ktorý sledoval hodnotu indexu. Investičný produkt ponúkala spoločnosť The Vanguard Group.


Spoločnosti indexu S&P 500

Ako sme už spomínali v článku, v tomto indexe nájdeme akcie približne 500 najväčších spoločností obchodovaných na amerických burzách. Medzi tie najväčšie radíme spoločnosti ako Apple, Microsoft, Alphabet (Google), Amazon atď. Všetky spoločnosti, ktoré nájdeme v tomto indexe prikladám tu https://www.slickcharts.com/sp500.


Kto rozhoduje, aká spoločnosť bude vo fonde

O zahrnutí spoločnosti totiž rozhoduje komisia. Tá pri svojom rozhodovaní sleduje najmä 8 hlavných kritérií, kedy sa jedná o napr. trhovú kapitalizáciu, likviditu, ako dlho sú jej akcie verejne obchodovateľné či reprezentáciu a podiel odvetvia v americkej ekonomike.


Sektory

Spoločnosti a akcie v indexe S&P 500 si môžeme mimo jednotlivých spoločností rozdeliť aj na 10 sektorov, v ktorých dané spoločnosti podnikajú. Konkrétne sa jedná o technológie, zdravotníctvo, financie, nehnuteľnosti, energetiku, materiály (a ich ťažba), spotrebný sektor, priemyselné odvetvia, komunikačné služby a spotrebný tovar.

Najväčšie zastúpenie v indexe má oblasť technológie, ktorá aktuálne zažíva najväčšie prepady na akciovom trhu.


Cena indexu

Cenu indexu ovplyvňuje viacero faktorov, ale v jednoduchosti sa dá povedať, že pokiaľ sa jednotlivým akciám v indexe darí, rastie cena a naopak, pokiaľ hodnota akcií klesá, klesá aj hodnota celého indexu.

google.sk
google.sk

Napíšte autorovi článku 


Slobodne vo svete financií
            2017-2023
Vytvorené službou Webnode Cookies
Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky